سیمین دانشور در گذشت

 

سیمین دانشور _ نویسنده و مترجم _ عصر دیروز در سن 92 سالگی در تهران درگذشت.

مرحومه دانشور ،همسر جلال آل احمد ، نویسنده "غرب زدگی" ، 
و نخستین زن ایرانی بود که به صورتی حرفه‌ای در زبان فارسی داستان نوشت. مهم‌ترین اثر او رمان "سووشون" است که نثری ساده دارد و به ۱۷ زبان ترجمه شده است و از جمله پرفروش‌ترین آثار ادبیات داستانی در ایران محسوب می‌شود.


"آتش خاموش"، "شهری چون بهشت"، "به کی سلام کنم؟"، "پرنده های مهاجر"، "جزیرهٔ سرگردانی"، "ساربانْ سرگردان"، و "کوه سرگردان" از دیگر آثار دانشور است .

 

دانشور دارای مدرک دکتری ادبیات فارسی از دانشگاه تهران و استاد بازنشسته این دانشگاه بود.

مرحومه در چند سال گذشته با مریضی دست به گریبان بود و حال وی در هفته های اخیر رو وخامت گذاشت بود.

علت مرگ 

 علی دهباشی یکی از نزدیکان مرحوم سیمین دانشور علت فوت این نویسنده را کهولت سن و آنفولانزای شدید عنوان کرد.

 

وی در این باره گفت: سیمین دانشور پس از تحمل یک دوره بیماری که در این اواخر دچار آن شده بود سرانجام در ساعت 16  (پنجشنبه) درگذشت.

وی ادامه داد: مرحوم سیمین دانشور در آستانه 92 سالگی بود و کهولت سن وی در فوت وی موثر بود؛ ضمن این که در این اواخر نیز مرحوم سیمین دانشور دچار یک آنفولانزای شدید شده بود که این عامل نیز در فوت وی تاثیر زیادی داشته است.

 

دهباشی درباره زمان دقیق مراسم تشییع این بانوی نویسنده گفت: مراسم تشییع وی قطعا روز جمعه نخواهد بود و احتمالا روز شنبه و حتی یکشنبه خواهد بود.

 

وی درباره مکان خاکسپاری مرحوم سیمین دانشور و اینکه وی در کنار همسرش جلال آل احمد دفن خواهد شد نیز گفت: ابتدا باید وصیتنامه مرحوم سیمین دانشور خوانده شود و آن گاه در این باره تصمیم گیری خواهد شد.

/ 7 نظر / 64 بازدید
khaterangi

طفل بودم دزدکی پیروعلیلم ساختند/آنچه گردون می کندبامانهانی می کند سلام سال جدیدرابابزرگترین وبروزترین وب عاشقانه همراه باشید هرروزیک مطلب جدیدازمابخواهید هرآنچه ازعاشقانه میخواهیدرادرخط رنگی.آی آربیابید خط رنگی.آی آرباپیج رنک2باتمامی عاشقانه ها درصورت تمایل درخبرنامه خط رنگی عضوشده ودرنظرسنجی شرکت کنید هرگونه نظر،انتقادوپیشنهادرادرجهت ارتقاء سطح وب بامادرمیان بگذارید باتشکر:خط رنگی

ي دوس

سلام خدايش بيامرزد آثار بسيار زيبايي بر جاي گذاشت روحش شاد[گل]

مامان صدف

خدا رحمتش کنه. نور به قبرش بباره. شب اول قبر آق جلال میره استقبالش. ایشالله بهشون خوش بگذره.[نیشخند]

سارا

خدا رحمتش کنه..[ناراحت]

نرگس

بهارت زیبا و جاودان دوست عزیز سال جدیدت را تبریک می گویم.[گل]

هیور

« . . . گریه نکن خواهرم... در خانه‌ات درختی خواهد رویید و درختهایی در شهرت و بسیار درختان در سرزمینت باد پیغام هر درختی را به درخت دیگر خواهد رسانید و درخت‌ها از باد خواهند پرسید: در راه که می‌آمدی سحر را ندیدی؟»... درود بر روح سیمین دانشور عزیز

lمعصومه افسری

متاثر شدم چیست زندگی یییییییییییییییییییییییییییییییییی